Martuljki


 

Martuljki - Škrlatica

Široka peč v večernem soncu (v oblakih je Velika Ponca)

Uvod

Sedaj pa tišina. Vstopate v najsvetejši del skrivnostne vilinske dežele. Vsi, ki iščete tišino, samoto in izzive, je to svet za vas. Martuljki so samosvoji. Nikjer ni gorski svet tako robat in čist, kot tukaj. Martuljki so tudi v povprečju najvišja gorska skupina pri nas. Na majhnem področju so zbrani najvišji vrhovi Slovenije. Od vrhov nad 2600 m samo Triglav, Jalovec, Mangrt in Razor. Tod so nanizani Škrlatica, Visoki Rokav, Veliki Oltar in Velika (Rutarska) Ponca. Tod je kraljestvo najvišjega brezpotja, kajti markacije so osvojile samo kraljico Škrlatico, Dolkovo špico, Špik in obrobno Sleme. Vse ostalo je ena sama brezpotna divjina, kjer vlada svečano vzdušje tišine mogočnega gorskega duha. Pravljica je tod še živa. 

Martuljki in Škrlatica s Kredarice

Sosedi in meje skupine

Skupina se v dolini Vrat navezuje na Triglavsko skupino. Od skupine Razorja jo loči črta Krnica - Bovška vratca - Na Rušju - Vrata. Ta meja je manj razločna, so pa gore v sosednji skupini manj drzno postavljene kvišku. Od Karavank jo loči Savska dolina, a od skupine Jalovca dolina V. Pišnice (in cesta, ki vas popelje na Vršič). 

Opis skupine

Pustimo mistiki, da jo neposredno doživite. Ure in ure branja vam ne morejo nadomestiti enega samega trenutka med vršaci tam daleč od markiranih poti. Prav ste prebrali. Martuljki so kraljestvo brez rdeče-belih oznak in tako naj ostane za vekomaj. 

Škrlatica in Dolkova špica s Kredarice

Doline in krnice

Skupina izredno strmo in hitro sili navzgor. Ni tod zastonj večina izmed 10 najvišjih vrhov Slovenije. Krnice in višinske uravnave so sledeče:

bulletVelika Dnina (umeščena Škrlatico, Oltarjem, Špikom in Poncami)
bulletPod Srcem (severna stran Špika)
bulletZa Akom , katera se razčleni v Kačji jezik, Amfiteater, Pod Grlom, Kotli in je umeščena med Poncami, Oltarjem in severnim grebenom Kukove špice.
bulletKačji jezik je vstavljen visoko med Veliko Ponco in oba Oltarja
bulletAmfiteater je umeščen nedostopno in visoko med zastor Široke peči, Dovški križ in Škrnatarico
bulletPod Grlom je umeščena med oba Oltarja in sedlo Grlo
bulletKotli so umeščeni med obe Ponci
bulletMacesje je umeščeno med Sleme in Kukovo špico
bulletVrtaška planina je visoka ravnica nad Mojstrano, kjer Martuljki še nimajo tako divje podobe
bulletVeliki in Mali Čerlovec, ki se podaljša do Gulc med Kukovo špico in Škrnatarico
bulletMed plazmi sili navkreber med Škrnatarico in grebenom Dovški Križ - Gornja Kopica
bulletNa Brinju je precej divji prostor med Šplevto in grebenom Gornja Kopica - Dovški križ
bulletNa Pragu med malim Mettehornom in Kališčem (tod gre pot na B II)
bulletNa Jezerih je čudovita visokogorska dolinica, katero obkrožajo Šplevta, Dovški Križ, Oltar in Rokavi.
bulletNa Gruntu je odcep od Na jezerih in je med Srednjim in Malim Rokavom
bulletV Kotlu je težje dostopna krnica med Škrlatico in Rokavi
bulletPrednji in zadnji Dolek sta krnici med Dolkovo špico in Škrlatico
bulletNa Rušju je precej obširna uravnava južno od Dolkove špice
bulletVrtača je v bistvu precej obširna - vrtača.

V skupini je nekaj znamenitih grap, napr. Jugova grapa pod Dovškim Križem ali Grapa Rdečega potoka, po in ob kateri gre glavna pot do Bivaka II. Ne morem tudi mimo Rokavskega ozebnika, sedla Grla ali Špikove škrbine. Vse to so lepe zadeve, vendar terjajo izurjenega in opremljenega gornika.

Gorniške postojanke

Planinskih postojank, katere so na gosto posejane okoli Triglava, tod ne iščite, ker jih ni. Vse, kar vam lahko da streho nad glavo, so bivaki. Ti kot venec obkrožajo skupino. V njih lahko prespi majhna skupinica. Sicer pa... tod tako ali tako več kot za kombi ljudi nima kaj početi. Vse ture v osrčje skupine so resni podvigi, ki zahtevajo odlično izurjene in opremljene gornike. 

Koče

V skupini ni koče, ki bi bila samo martuljška. 

Koča v Krnici (1113 m)

Za zahodne pristope služi Koča v Krnici, ki stoji na sredini idilične alpske doline Krnice, katera se dramatično zaključi s Kriško steno. Do koče je od najbližjega parkirišča okoli uro hoda. Koča je odprta v letni sezoni, izven tega časa pa čez vikende. Priporočam vam, da se o tem informirate, da ne boste obstali pred zaprto kočo.

Aljažev dom v Vratih (1018 m)

Za vzhodne pristope pa se uporablja znano severno triglavsko izhodišče. Manj planincem pa je znano, da je Aljažev dom tudi odlično izhodišče za vzhodne pristope v Martuljke. Dom je odprt od maja do oktobra, a za ostale mesece se pozanimajte. Če je sila,  je na voljo zimska soba. Ob vikendih je gneča, zato si pravočasno rezervirajte prenočišča.

Pogačnikov dom na Kriških podih (2050 m)

Pogačnikov dom leži precej visoko, vendar od tega nimate skoraj nič. Zakaj? Kriški podi so južno od skupine, zato je uporaben samo za dostope na škrlatiški del skupine. Za ostale martuljške gore pa ta koča ni preveč primerna. Odprta je v letni sezoni, kjer je posebno ob lepih vikendih huda gneča. predlagam vam, da si pot načrtujete pravočasno in si rezervirate ležišča, da ne boste spali na tleh. 

Bivaki

Skupina je precej dobro "opremljena" z bivaki, ki so bili rezervirani predvsem za alpiniste. Danes v te gore hodimo tudi gorniki, ki ne iščemo plezalskih izzivov, temveč samotno divjino.

Bivak I (2180)

Bivak čepi na skalni polici nad Veliko Dnino pod steno Ponc. Prostora v njem je za 2 do 3 ljudi, kaj več se jih v majhno pločevinasto gnezdo pri najboljši volji ne more stlačiti. Izhodišče poti do bivaka je o Koča v Krnici. Najprej se gre po označeni poti na Špik, kasneje zapustimo markacije v Gruntovnici, kjer se odcepi neoznačena pot. Za posladek čisto na koncu je nekaj zelo zahtevnega brezpotja. Bivak je izhodišče za Veliko Ponco, Oltar z zahoda in pogojno Malo Ponco. 

Bivak II (2118m)

Bivak II stoji na enem najidiličnejših visokogorskih mest. Ravnica, na kateri stoji, je v osrčju skupine in je pomembno izhodišče za večino najpomembnejših vrhov skupine. Do bivaka te pripelje neoznačena steza iz Vrat. Krajša, vendar malce nerodnejša varianta gre čez obširna melišča pod Šplevto, a lepša, vendar malce daljša gre med Kopico in Šplevto - Čez Brinje. V bivaku je 6 ležišč, v sili se lahko stisne tudi do 8 ljudi. Bivak je izhodišče za običajne pristope na Rokave (Visoki in Srednji), Oltar (Veliki in Mali), Dovški Križ, Šplevto in malce daljši pristop na Škrnatarico. Za nabrite duše se seveda da od tod priti še na Škrlatico, Kukovo špico, Gornjo Kopico, Kopice in še kam. 

Bivak IV (1980m)

Bivak IV stoji ob markirani poti iz Vrat na Škrlatico. Ne uporablja se tako pogosto za prenočevanje, je pa lep prostor za vedrenje. Podjetnemu gorniku služi za precej visoko izhodišče za vse gore v škrlatiškem delu skupine. Tudi v njem lahko prespi za kombi ljudi.

Bivak pod Špikom (1420 m)    

Že samo ime pove, da gre za bivak, namenjen predvsem alpinistom, ki se hočejo podati v značilno piramido Špika. Do njega iz Gozda Martuljka pripelje označena steza, zato dostop ni bog ve kako zapleten. Bolj kot za prenočevanje služi za izhodišče in zasilno vedrišče. Služi kot severno izhodišče za Špikovo druščino.  Gorniki običajno tega bivaka ne uporabljamo.

Bivak III (1340 m)

Trojka je pomembno izhodišče za turo na Malo Ponco, ki je od tod najlažje dostopna in na najtežje dostopni vrh tod - Ladies and gentelmans, predstavljam vam Široko peč. Ta mogočni zastor vsak pravi gornik najprej hodi od tega bivaka občudovati, ogledovati in ga od tod mogoče tudi naskoči, ko mu gora dovoli, da si jo vzame. Čeprav bivak ne stoji visoko, pa je kljub vsemu pomemben za prenočevanje, saj udobno skrajša turo na Malo Ponco in na osrednji del skupine čez Amfiteater. To je pomembno, če ste iz Štajerskega ali Dolenjskega konca in je za vam 2, 3 ali več ur vožnje. 

Vrhovi skupine

Omenil sem že, da skupino sestavljajo najvišji vrhovi v Sloveniji. Nekateri vrhovi so še brez spodobnega imena in so povzeti po tabeli Marka & Mirjane.

V spodnji tabeli je spisek vseh vrhov skupine:

Višina [m] Ime Pomemben bližnji vrh Najlažji dostop
2740 Škrlatica Škrlatica ZZM
2651 vzhodni steber Škrlatice Škrlatica  AV
2646 Visoki Rokav Škrlatica AV
2621 Veliki Oltar Osrednji Martuljki ZZB
2602 Velika  Ponca Osrednji Martuljki ZZB 
2591 Dolkova špica Škrlatica ZM
2589 Srednji Rokav Škrlatica AV
2547 Rogljica Škrlatica ZZB
2545 Rakova špica Škrlatica ZZB
2542 Dovški Križ Dovški Križ ZB
2541 Sp. Dolkova špica Škrlatica ZB
2521 Mali Oltar Osrednji Martuljki AV
2502 Mala Martuljška Ponca Osrednji Martuljki ZZB
2500 Spodnji Rokav Škrlatica AV
2497 Široka peč Osrednji Martuljki AV
2472 Špik Osrednji Martuljki ZM
2448 Škrnatarica Dovški križ ZZB
2440 Dovški Gamsovec Škrlatica ZZB
2427 Kukova špica Dovški Križ ZB
2418 Lipnica Špik ZM
2404 Gubno Škrlatica LB
2372 Kucelj Škrlatica ZB
2300 vrh Kopic Dovški Križ AV
2284 Frdamane police Špik ZB
2272 Šplevta Dovški križ LB
2227 Vrh nad Mužici Kukova špica ZZB
2202 Gornja Kopica (Kopice) Dovški križ ZZB
2108 Vrh nad Rudo Špik AV
2096 Rušica Špik AV
2077 Vrtaško Sleme Sleme LM
2075 Tičarica Dovški križ ZZB
2074 Rigljica Špik AV
2043 Spodnja Šplevta Dovški Križ LB
2039 Na pečeh Osrednji Martuljek ZB
2031 Votlo Sleme Sleme LB
1962 Mali Mattehorn Dovški križ ZB
1931 Gamsova špica Špik LM+LB
1907 Rušica Špik AV
1901 Kališče Rokavi ZZB
1898  Vrtaški vrh Sleme LM
1890 Vajnežev rob Kukova špica ?

V zgornji tabeli so vse vzpetine nad 1800 m. Sama tabela kaže na dejstvo, da vrhovi tod izredno hitro planejo kvišku do višine 2500 m. Neobičajno veliko vrhov je namreč visokih preko te meje. V nobeni skupini ni toliko vrhov nad 2500 m. Skoraj vsi vrhovi so zelo zahtevno brezpotje ali alpinistični vzpon. Nižjih vrhov ni v nobeni skupini tako malo.

Legenda:

Nisem še bil na vrhu

na vrhu bil enkrat na vrhu bil vsaj dvakrat

Spisek osvojenih ni ravno mogočen. 

Moj poštni predal: AtumraAsar@Hotmail.com