Jalovec


 

Jalovec &  Mangrt

Uvod

Razdelitev Julijcev v skupine, kakršno najdemo v literaturi mi nikoli ni dišala. Nekako mi ne gre v glavo, kakšen smisel ima ločevati recimo Škrlatico od Martuljkov, če nikjer nista spodobno ločeni (Greben med Oltarjem in Škrlatico ni nikjer nižji od 2400 m). Podobno je z Jalovcem in Mangrtom. Skupini se stikata na Kotovem sedlu, ki pa je visoko 2138 m. kkašen smisel ima ločevati dva paralelna grebena, ki se stikata tako visoko? Zaradi tega obravnavam soseščino obeh velikih gor skupno, saj ima obliko črke "H". Skupina je od ostalih delov ločena s precej globokimi sedli in dolinami. Skupini vladata mogočna kupola Mangrt (2678 m) in Jalovec (2643 m). Značilnost skupine so strma travnata pobočja, velika višinska razlika, saj so doline precej nizko postavljene in majhno število markiranih poti. Tako je tudi prav. Razen nekaterih pomembnih (v turističnem smislu) in lažje dostopnih vrhov je večina skupine precej zahtevno brezpotje. Trentske gore so simbol zahtevne robatosti. To je čisto poseben svet, kot da pravljice tod še niso izginile. Vsakdo, ki zaide v ta brezpotja, se zaljubi v njih.

Na vrhovih te skupine nisem bil ravno vsakodneven gost. Moja gorniška pot je le še prekratka, da bi jo lahko zaobjem v večjem obsegu. Ravno opis te skupine se bo v prihodnjih sezonah bistveno širil, saj gre za gorniško izjemno zanimiv svet.

Uporabljam slovensko ime Mangrt, kajti Mangart ima močan italijanski pridih. 

Jalovec (levo)  in Mangrt (sredina) s Prisanka

Soseska

Skupina Magrt - Jalovec je na vse strani omejena s precej globokimi dolinami in sedli. Še najvišje se navezuje na Prisojnik na Vršiču 1611 m visoko. Vzhodna meja poteka po dolini Velike Pišnice čez Vršiški prelaz in se nadaljuje po dolini reke Soče. Na jugu se na Predelskem prelazu navezuje na Kanin. zahodna meja je prav tako globoka. Od skupine Montaža in Viša jo loči globoka Jezerska dolina v Italiji. Skupina večinoma stoji v Sloveniji, nekaj pa jo je v Italiji. 

Opis skupine

Skupina je izjemno slokovita. Za gornika je najmanj tako zanimiva, kot Martuljki. Svoje mesto tod najdejo tudi ljubitelji izjemno zahtevnih zavarovanih poti. Kdo ne pozna znamenitih Via  della vita in Via Italiana? Ti dve zavarovani poti sta verjetno eni najtežjih v Alpah sploh. Na Mangrtskem sedlu se zaključi naša najvišje ležeča cesta. Gradili so jo Italijani, ko so tod carevali. Vidi se, da so mojstri gradnje cest, kajtu tudi "znameniti" plaz leta 2000 je ni uničil. Za remeke naših gradbincev ne bi mogli reči, da jo tako dobro odnesejo ob takšnih dogodkih. Največji znamenitosti in v gorniški zavesti najbolj znani zadevi sta mogočna gotska kupola Mangrta in fantastični kristal Jalovca. Poleg obeh osrednjih gor so znane Mojstrovke in zaradi smučarskih skokov še Ponce (seveda le po imenu). Ostali vrhovi skupine pa so večinoma prezrti in večina turistov za njih niti ni slišala, kaj šele, da bi vedeli, kje so. Trentske gore so izredno lepe. na njihovih travnatih strmalih in strmih pečinah še biva duh gorskih božanstev. Če rečem trentske gore, potem mislim na gore, ki so na desnem, Jalovčevem bregu Soče. Trentske gore ne pomenijo geografskega položaja, temveč duha, ki jim vlada. Značilnost teh gor je, da na sever padajo s strmimi stenami. Kdo ne pozna znamenite severne stene Mangrta in njegove soseske (mislim na gornike, ne turiste)? Ste se kdaj peljali čez Jezersko dolino? Če niste, si storite uslugo in se podajte na to pot. Pojdite ob idilična Mangrtska jezera in doživeli boste pristonost nekega posebnega duha. 

Jalovec je posebno s severne strani nekaj posebnega. Podoben je vilinski princezi, ki vabi snubce s svojo nepristopno, nedosegljivo lepoto. Od tod, koder je najlepši, je skoraj nepristopen. Vso lepo prikaže na Slemenovi špici. Vendar temu pogledu manjka neka čarobnost. Obraz lepotice, nastavljen za slikanje, ni nikoli tako prepričljiv, kot isti obraz, ujet v vsakdanjosti. Jalovec z grebena Mojstrovk (od Velike naprej proti Travniku) pa je takšen. Čist, nenarejen in zavoljo višine še posebaj pritiska na dušo. Vedite, vilinske princeza vam bo največ dala s svojim mogočnim duhom, ne pa narejeno "slemenovo" sliko. Si jo upate zaprositi za roko s te visoke strani?

Doline in krnice

Tega je v skupini kar precej. Značilnost skupine sta globoki dolini, ki se zajedata v njeno tkivo. Zanimivih krnic in planot(ic) je kar nekaj, a lepo po vrsti...
bulletMala Pišnica
bulletPlanica s Tamarjem
bulletZadnja Trenta
bulletLoška Koritnica
bulletBavščica z Balo
bulletMangrtska dolina 
bulletRemšendol

Krnice in planote(ice):

bulletMali kot
bulletPl. Zapotok
bulletVelika Planina
bulletPl. Veverica
bulletPl. nad Sočo
bulletDolič
bulletLepoč
bulletPl. Uhoje
bulletPl. Mangrt
bulletRavnica
bulletV Koncu

Spisek ni popoln, vendar je zasilno uporaben.

Bavški Grintavec s soseščino

 Gorniške postojanke

V skupini ni veliko postojank, niti bivakov. Vse postojanke so okoli Mangrta in Jalovca. Na italijanski strani je tudi nekaj bivakov, ki bistveno olajšajo (in pocenijo) nekatere ture. 

Planinski dom Tamar (1108 m)

Koča je odprta vse leto in služi za izhodišče za vzpon na Jalovec, greben Ponc (Rateških, da ne bi kdo iskal rutarskih) in severno (napornejše) izhodišče za Slemenovo špico ter Mojstrovke. Dolg pristop od tod je na Mangrt. Do koče se skoraj pripeljemo, nekaj pa je kljub temu treba popešačiti. V bližini so znamenite skakalnice v Planici (sedaj veste, zakaj jim rečejo Pod Poncami). Ob lepih vikendih vam priporočam rezervacijo prenočišča.

Dom na Vitrancu (1555 m)

Koča je bolj izletniškega značaja, saj se iz nje ne da priti na noben pomemben visokogorski cilj. Ako želite na kakšen razglednik, kot je Ciprnik, potem pa ta koča dobi določen pomen. 

Dom v Planici (934 m)

Ta dom ni označen kot planinska koča, saj je izletniška točka pri skakalnicah. 

Riffugo Luigi Zacchi (1380 m)

Lična kočlica na zahodni strani Ponc je izhodišče za zahodne in severne pristope na Ponce, Mangrt in Vevnico. O odprtosti koče nimam natančnih informacij, vendar je gotovo odprta v letni sezoni (junij - september). Priporočam spanje v tej koči, saj so ture tod dolge in naporne (sem omenil znameniti plezalni poti na Vevnico in Mangrt?).

Mangrtska koča (1905 m)

Visoka postojanka pod Mangrtskim sedlom je dostopna z avtomobilom. Osebno vam avto dolovim, če imate namen okoli mangrta narediti še dodatne ture po okoliških brezpotnih vrhovih. Koča je doprta v letni sezoni.

Koča pri izviru Soče (885 m)

Koča je odprta v letni sezoni in služi kot izhodišče za ture na Jalovec, Bavški Grintavec in okoliške brezpotne grebene. Do koče se pride z avtomobilom in je bolj izletniška postojanka.

Zavetišče pod Špičkom (2064 m)

Skromna kočica, odprta v letni sezoni (o tem se pozanimajte na PD jesenice ali preko spletišča Gore & Ljudje) in v njej ob lepih vikendih vlada precejšnja gneča. Naredite si uslugo in prenočišče rezervirajte ali pa tod hodite med tednom, ko ni tolikšen naval. Čemu gneča? Koča je izhodišče za Jalovec in kot takšna je del SPP. Za gornika je koča pomembno izhodišče za okoliške brezpotne vrhove, saj omogoča hiter dostop do vršnega dela.  

Bivak Nogara (1850 m)

Bivak stoji na italijanski strani pod severno steno Mangrta. Omogoča udobno prenočevanje za 9 oseb. Lsuži kot severno izhodišče na Mangrt in predvsem za znamenito Via Italiana. 

Bivak Tarvisio (2150 m)

Bivak ne bi mogel stati na primernejšem mestu. Udobna kočica je nameščena  med Vevnico in Koritniškim Malim Mangrtom v Robu nad Zagačami. Omogoča dobro spanje za 9 oseb.  

Zavetišče pod Ponco (1650 m)

Zavetišče je bolj ali manj namenjeno vedrenju. Stoji pod sedlom Vratca na italijanski strani. Nima kakšne posebne vrednosti.

To je to. 

Vrhovi skupine

V skupini izstopajo Jalovec in Mangrt, zaradi lege pa tudi Bavški Grintavec. Razen dveh vrhov, je večina težko pristopnih vrhov nižja od 2500 m, kar še dodatno poudari veličino Jalovca in Mangrta. Ni slike tistega predela, na kateri ne bi dominirala.

Višina [m] Ime Pomemben bližnji vrh Dostop
2679 Mangrt Mangrt ZZM
2645 Jalovec Jalovec ZZM
2480 Veliki Ozebnik Jalovec ZB
2448 Pelc nad Klonicami Jalovec - Pelci ZZB - AV
2401 vrh Hude Škrbine Mangrt -
2394 Goličica Jalovec ZB
2393 Koritniški mali Mangrt Mangrt ZZB
2388 Veliki Pelc Jalovec-Pelci ZZB
2379 Travnik Mojstrovke ZB
2376 Kotova Špica Jalovec ZZB
2372 (Srednja Mojstrovka) Mojstrovke LB
2366 Velika Mojstrovka Mojstrovke LB
2360 Skutniki Jalovec - Pelci (Veliki Pelc) -
2354 Zadnja Mojstrovka Mojstrovke LB-ZB
2350 Kol Mojstrovke ZB
2350 V Koncu Špica Ponce - Mangrt ZZB
2347 Bavški Grintavec Bavški Grintavec ZZM
2346 Briceljk Loška stena ZB
2340 Vevnica Mangrt - Ponce ZZM
2336 Srednji Pelc Jalovec - Pelci ZZB
2332 Mala Mojstrovka Mojstrovke LM
2331 Škodela Bavški Grintavec ZZB
2324 Mali Ozebnik Jalovec - Pelc nad Klonicami ZZB
2317 Zadnji Pelc Jalovec - Pelci ZZB
2315 Zadnji Pelc - južni vrh Jalovec - pelci ZZB
2308 Oltarji Loška stena ZZB - AV
2305 Šite Mojstrovke ZB
2282 Mali Grintavec Bavški Grintavec ZM
2278 Vrh Zelenic Jalovec ZZB
2274 Visoka Ponca Ponce ZZM
2267 Šite (zahodni vrh) Mojstrovke ZB
2265 Strmi Strug Ponce ZZM (ZZB?)
2261 Morež Loška stena ZZB
2260 Strugove špice Ponce ZZB
2259 Rateški Mali Mangrt Mangrt ZZB
2246 Oblica Loška stena - Oltarji ZZB
2245 Vrh Rup Loška stena - Oltarji ZZB
2242 Zadnja Ponca Ponce ZM
2234 Vrh Krnice Loška stena ZZB
2228 Srednja Ponca Ponce ZM
2228 Rob Velike Dnine Mojstrovke ZB
2200 Travnik Mangrt ZB
2198 Špica v Planji Ponce - Mangrt ZZB
2197 Votli Vrh Loška stena AV
2196  Veliki Bedinji vrh Loška stena ZZB
2192 Špiček Jalovec ZZB
2186 Bavh Loška stena ZB
2186 (jugovhodna glava Jalovca) Jalovec AV
2184 Plešivec Loška stena LB
2175 Mali Bedinji vrh Loška stena ZZB
2172 Skutnik (Sončni Jelenk) Bavški Grintavec - Jalovec ZB
2169 Špičica Jalovec - Pelci ZZB
2167 Male Špice Mangrt LB
2165 Veliki Muzci Bavški Grintavec ZZB
2162 Nizki vrh Jalovec - Pelci ZZB
2159 Visoka Špica Mangrt LB
2152 Vrh Brda Bavški Grintavec LM
2140 (Zg.) Sravnik Bavški Grintavec ZZB
2133 Skala Mangrt LB
2132 Griva Jalovec - Pelci LB
2119 Vrh Goleževice Loška stena ZB
2117 Šmihelovec Jalovec - Bavški Grintavec ZB
2114 Veliki Jelenk Jalovec - Pelci (Skutnik) ZB
2112 Vršac Jalovec - Pelci  ZB
2109 Suhi vrh Mojstrovke (Velika Dnina) ZB
2109 Trentski pelc Bavški Grintavec ZZB
2108 Mali Šmihelovec Jalovec - Bavški Grintavec (Šmihelovec) ZB
2100 Srebrnjak Bavški Grintavec ZZB
2098 Kobila Loška stena (Vrh Krnice) ZZB
2094 Rdeča Skala Mangrt ZB
2090 Veliki Pihavec Pihavci AV
2090 Zagorelec Jalovec - Bavški Grintavec LB
2087 Nad Šitom glava Mojstrovke LN
2087 (Glava pod Travnikom) Mojstrovke (Velika Dnina) LB
2076 Bukovnik Mangrt (ITA) ZZM
2074 Mali Pihavec Pihavci AV
2063 Poldnik Mangrt - Remšendol (ITA) ZM
2051 Vrh Prodov Jalovec -
2056 Mali Muzci Bavški Grintavec ZZB
2025 Stador Loška stena ZB
2023 Pucher Mangrt (ITA) ZZB
2008 Plešivec Bavški Grintavec (Trentski pelc) ZB
2001 Lanterna Bavški Grintavec LB
1995 Vrh Ruš Bavški Grintavec LM
1994 (Sp.) Sravnik Bavški Grintavec ZZB
1991 Mali Vrh Mangrt ZB
1988 Breitkofel Poldnik (ITA) ZZB
1975 Grebenec Mojstrovke LB
1974 Pri Banderi Bavški Grintavec ZB
1972 Torre di Valromana Poldnik (ITA) ZZB
1965 Vrh Ovčje Planje Bavški Grintavec ZB
1958 Vrh leh Bavški Grintavec ZB
1946 Zapotoški vrh Bavški Grintavec ZZB
1943 Grintavec Mangrt ZB
1941 Prednje Robičje Robičje (Vršič) ZB
1933 Zadnje Robičje Robičje (Vršič) ZB
1925 Mala Ponca Ponce LB
1924 Kol Bavški Grintavec ZB
1922 Mala Ruša Mangrt ZZB
1916 Vršič Mangrt ZB
1910 Slemenova špica Mojstrovke LM
1909 Rabeljske špice Remšendol (ITA) ZZB
1866  Obljak Pihavci ZZB
1865 Skutnik Mangrt ZB
1845 Mt. Scoiber Remšendol (ITA) ZB
1820 Ušje Bavški Grintavec (Plešivec) ZN
1810 Vavovje Robičje (Vršič) ZB

Moj spisek opravljenih v tej skupini je hudo ubožen. Vsekakor bo prihodnja sezona ravno v zvezi s to obširno skupino precej bogatejša...

Legenda:

Nisem še bil na vrhu

na vrhu bil enkrat na vrhu bil vsaj dvakrat
 
Moj poštni predal: AtumraAsar@Hotmail.com